Укупно приказа странице

субота, 30. децембар 2023.

GLISSANDRO 70 - Glissandro 70 ( Constellation 2006)



Glissandro 70 je projekat Sandra Perrija i Craiga Dunsmira, nastao kao part-time eksperiment iz 2003. i sada je za potrebe ovog albuma "razrađen". Sandro Perri je veliki i beskompromisni mish-mash eksperimentator koji je već objavljivao za Constellation kao Polmo Polpo (radio je i za Alien 8) i za divno čudo nije iz Montreala već iz Toronta, dok je Dunsmir član Guitarkestra. Priznajem da me je ovaj album na prvo slušanje pomalo začudio svojom "uplifting" atmosferom koja na momente priziva gitarski background koji nije zaobilazio ni Talking Heads, a opet i šetao se od afričkih asocijacija pa do radova Michaela Brooka - još jednog sjajnog Kanađanina. Naslovna numera "Something" jeste u stvari taj audioweb log i zaista podseća na neke Brookove radove prvenstveno svojom toplinom. "Analogue Shantytown" svojim minimalizmom više nagoveštava, sve dok se ne raspeva i bio bi idealan soundtrack za neki "afrički film". Bolan Muppets ima fantastičan naziv i mogu da zamislim samo koliko bi otvorenih usta ostavio na nekoj glem rok žurci. Portugal Rua Rua je zbog svog vokala, možda i na neki neobičan način najbliži ideji klasične skladbe, ali i to se vidi tek kroz durbin. Album se završava neverovatnim, pa usuđujem se napokon da izustim - skoro kraut jam sessionom, umešan sa svim svačim od duba, pa do tribalno vokalnih loopova i kojekakvih uslovno rečeno mantri. Mislim da bi NEU voleli ovo da čuju, a možda i Stereolab, ako se oslobode i snime nešto pod pseudonimom. Brilijantni završetak nečega što se otkriva po prvi put na CST etiketi. Idealno letnja ploča, koja i od ne-leta, ume da napravi leto. Videćemo za koji mesec...

https://en.wikipedia.org/wiki/Glissandro_70

https://cstrecords.com/en-int/products/glissandro-70-glissandro-70




петак, 29. децембар 2023.

RETRO -Charalambides - Vintage Burden (Kranky, 2006) Christina Carter - Electrice (Kranky, 2006)



Utisak od kojeg je potekao poriv za spuštanje prstiju na tastaturu je razložena meditacija u četiri poglavlja Christine Carter na organsko-metaboličkom albumu Electrice, i evo pokušavam da vežem sve što umislim da može biti od koristi i upotrebu čitaocima, prijateljima, rodbini i nadam se budućim fanovima ovih  audio junaka. Christina Carter jeste integralni deo Charalambides, uglavnom polovina - daleko kraće vreme trećina imena ili šta znam već čega (s obzirom na to da po sopstvenim rečima odbijaju definiciju benda, i čitava postavkadugogodišnje karijere je skladno bazirana na tome), a relacije koje se mogu izvesti iz off/projekata; saradnje i gostovanja su tako brojne da se neću baš nikako upuštati u njih, mogle bi samo da zbune. Uostalom, ideja i jeste da ovo bude inicijalna kapisla, potom - nastavak i zaključak - istraživanju nikad kraja.

 

Charalambides su nastali početkom 90-ih u jednoj prodavnici ploča u Houstonu, USA gde je Tom Carter sreo gore pomenutu Christinu, raspoznali se, a zatim ju je i, što bi naš narod rekao, učinio i suprugom. Da sve bude u čast prostora koji ih je spojio, ime su preuzeli od jedne redovne mušterije grčkog podrijetla. Mnogo albuma i nekoliko etiketa kasnije, Christina i Tom nisu više u bračnoj zajednici, čak ni ne žive u istom mestu, ali uspevaju da održe kreativni habitus i u poslednje vreme pružaju neverovatne audio-senzacije za neke ekvivalentne tantričkom seksu.  Iako imaju svoju etiketu (Wholly Other), neverovatno agilni i kreativni Kranky iz Chicaga, koji je imao jednu od najboljih godina je uspeo da pod svojim logom ponudi čak dva albuma poslatih sa različitih USA Carter poštanskih adresa. Onaj zajednički sa Charalambides imenom je stigao hronološki prvi i prosto je pomeo kritičare, soj već dobrano upućenih i što je najvažniji novi ešalon poklonika. Prefix folk upotrebljivan i kada treba i kada ne treba, još jednom je izvučen iz rukava, ali ajde baš i da ne cepidlačimo - neka to bude polazna osnova i mamac za one koji love trenutak, a svako neka sebi napravi fioku u koju ce sakriti Charalambides od svakodnevne ništavnosti. Reducirane, a opet sve prisutne gitare kao zaštitni znak i glas Christine Carter, ovoga puta od slobodnog toka misli najviše se udaljavaju i donose nešto o čemu su možda fanovi Low prikriveno sanjali. Na pojedinim mestima gitare kao da se rikošetiraju od slow motiona svetlucavosti vode, zemlje, i kao opsena krivudaju po etru i donose nadu. Neko je nekada rekao da je kraut muzika krajnje optimistična, i to mi upravo pada na pamet. Ima li većeg optimizma od ovoga, nebitno u koliko se stepeni (anti)glamoura prikazuje Ploča koju ćete moći i nakon deceniju ili dve ili tri sa ponosom da pokažete bilo kome. I budete u nečijim očima vizionar.

 

Christina Carter je solo album snimila sama u svom domu i nazvala ga svojim new wave ili new age albumom - ni sama nije sigurna. Mogla je da ga nazove i Rorschach albumom (jer svako ovde može da svakim novim slušanjem da vidi krajnje opozitnu asocijaciju), ili već kako, ali ovo je kompletno predivno poetičko mantranje. Celina poduprta sa četiri štapa, ili opijat raširen na četiri doze i Christina, koja opravdava izjavu datu skoro jednom časopisu ("kada izlazi glas iz mog tela, imam osećaj da to radi neko drugi tu smešten). Skoro pa mesto za ritualni ceremonijal, ali ipak ugodno i lucidno kontrolisan tavanicama glasovnih/gitarskih nasnimavanja, i ne bi me iznenadilo da Electrice za neke bude i možda ploča koja menja navike i usmeri ga na ne baš uobičajenu stranu. Blage asocijacije koje krajnje lično na nekim mestima vuku na distancirani Swans ugođaj, uveravaju me da će mnogo toga i dalje zavisiti od legata Gire i Jarboe (kao da nas već The Angelic Process nije kompletno raspametio) i to je sjajno. Ima ovde podsetnika i na još neke junake, ali i ovo je više nego dovoljno.

https://charalambides.bandcamp.com/album/a-vintage-burden

https://www.discogs.com/release/699747-Charalambides-A-Vintage-Burden

https://charalambides.bandcamp.com/album/electrice

https://www.discogs.com/master/102588-Christina-Carter-Electricerter 








четвртак, 28. децембар 2023.

RETRO - At Swim Two Birds - Returning To The Scene Of Crime (Green Ufos 2007)

 


Mirišes na sneg i suze... (Ingmar Bergman, Persona, 1966)

Ovo neverovatno ime je prisvojio čovek kome je glavna mladalačka misao bila da se pojavi na bini iste večeri kada i The Fall, pa bilo to i u svojstvu predgrupe predgrupe. ROGER QUIGLEY, za siri populus poznatiji kao polovina pomalo poznatog manchesterskog dua The Montgolfier Brothers. Ustvari, ispravnije je reći - uvek manje (pre)poznat za ono koliko vrede i znače njegovi komadi. Danas je taj čovek za posvećenike takva životna i muzička snaga da oni pre vade njegove ploče negoli one Tindersticksa ili Duruti Column, a muzika zapisana na At Swim Two Birds se upravo (u)meće negde između ova dva već legendarna imena. Oba benda su mi u vrhu najomiljenih, ali zaista mislim da bi u ovom trenu Tindersticksi prodali asfalt po kome su špacirali na početku karijeru, a Vini Reilly se vrlo rado izložio nekontrolisanom bolu, ne bi li uspeli da sklope pesme ovakve desperije i lepote.

Poetika i naglašeni osećaj gubitka je primarni, a možda i jedini motiv ove ploče. Povratak na mesto zločina ne mora uvek da bude voljan čin, jedan nehajan časak i eto vas u nekad poznatom mestu u rodnom poluprepoznatljivom gradu, na mestu na kojem ne možete da shvatati (prava istina je - da sebi priznajete) da je naizgled davno zaboravljena ljubav bila i jedina i da se tu ustvari desio onaj jedini brodolom. Iskustvo i još nešto nas uči da se takve stvari ponekad intuicijom, raznoraznim postupcima ili nečim neobjasnjivim mogu u nekoj meri izbeći. Verovatno je i to i Quigley shvatio i učinio. Snimio je pesme iz svog opusa 90-ih godina prošlog veka koje su za neke teško nabavljive, za neke možda u zaboravu, za mnoge prvi put prisutne - iz novih uglova i aranžmanima koji su su samo p(r)otresli davne note koje umetnik u svom paklu čuva. Jednostavno, odlučio se da priđe na svoj način, pomalo ih osujeti, pre nego vibracije sa mesta zločina počnu u svom ritmu da se uvijaju oko njega. Uostalom sam Quigley kaže da mu je životni moto - "možes putovati koliko hoćes, ali si uvek "TAMO" kada stigneš..."

I kada otpeva poslednje reči na albumu ("just for me") zaključak je da je ova ploča naša koliko i njegova i da nema napred pre nego što se čovek ne suoči sa svojim demonima. Na sreću, dragoceni ljudi kao sto je Quigley su uvek tu da nas odvoje od konzumentskog hedonizma.

Ovo je predivna ploča. Jednostavno, predivna. Istovremeno ledi krv u žilama i topi srce. Skoro pa emocionalni egzorcizam & erotizam, bez ikakvih pseudo-toplih reči privida, puno sunca i uljuljkivanja... Nije to baš lako pronaći, a kamoli priznati i osmisliti. Zato je možemo inhalirati u sebe u razne svrhe. Najbolje preventivne.. Kreativne. Terapeutske. U misiji prenošenja lepote.

Artur Rimbaud je jednom oko svoje dvadesete rekao da ima strpljenja toliko da je gotovo otišao u zaborav. Mogu da dodam da je to pre samozaborav. Koliko god nas vid služio i koliko god strpljenja imali i slagali za sve i svakoga svaki dan mandale, ljudski je očekivati da i NAS/VAS nekad neko sasluša. I to je dovoljno. Ne znam da li sam zakasnio sa ovom pločom, ali ne smem da se žalim. Jedan grudobran više u borbi protiv samsare ili bilo čega već je sada ovde, i na tome sam zaista više nego zahvalan. Ovakvim pločama Quigley neće sebi staviti lovorove vence, ali kome je to i potrebno, posle svega.

I mala trivia, za one koji ne znaju - At Swim Two Birds je knjiga Flann O Briena i ako je verovati legendama, jedna od poslednjih knjiga koju je skoro slep James Joyce grozničavo isčitavao.

https://www.discogs.com/release/2638163-At-Swim-Two-Birds-Returning-To-The-Scene-Of-The-Crime

https://soundcloud.com/atswimtwobirds/returning-to-the-scene-of-the

https://open.spotify.com/album/06EH7DRXITiLw7yniirc7N












среда, 27. децембар 2023.

RETRO . Lisa Germano - In the Maybe World (Young God, 2006)


U vreme zamagljenih godina sam zbog posla i tele/apela na koji se nije niko javljao, razgovarao jedne noći sa nekoliko minuta ranije silovanom ženom. Razgovor je trajao i trajao (oko dva sata), ali se i danas sećam skoro svake pojedinosti, kristalno jasnog akcentovanja reči. Tada mi je delovalo neadekvatno, ali je smireno i gotovo hladno/odsutno delovala ta nesrećna žena, dok mi je u neverovatnom, gotovo perverznom detaljisanju opisivala svaki sekund iz parka na putu do kuće i na iracionalno voljno-plastičan način opisivala svoje zebnje, strahove i očekivanja. Nije tu bilo nikakve patetike, šok je nad žrtvom preuzeo kontrolu i učinio inverziju u habitusu koji nije dozvoljavao rasplinjenost i ne znam šta bih još smišljeno ovde mogao da dodam. Lisa Germano je spevala pesmu o silovanju i njene pesme imaju isto takvu naraciju. Čudna je ta veza između imitacije života i umetnosti, i naizgled snohvatice Lise Germano, uvek koncizna svedočenja o tegobama raznoraznih posledica idu u tom pravcu. Kaže da na novom albumu dok peva o smrti traži načine da prevaziđe nelagodu oko svega što je asocira na umiranje. Ovoga puta se unapred izvinjavam Lisi što baš nisam najpažljivije obraćao pažnju na liriku, ali trenutno puštam da me Lisina kreacija odvede što dalje. Fak(a)t: "ja sam storyteller, a ne songwriter" je sjajan uvod za muziku koja kao da je neki programčić za neku muzičku kutiju. Gasim svetlo i pokušavam da sam napišem libreto za "mogući svet" i začudo otkrivam da nam se misli skoro ne razlikuju, bez obzira na to što su više obrisi no iskazi. Neću da ih zapisujem, sledeći put će biti drugačiji i to je ta - avantura. Glas koji se dvoumi da l' iz šapata da pokuša da dohvati melodiju, orkestracija koja je tek na korak dalje od svojevrsnog minimalizma bez lažnih okusa, ukusa i aditiva. Da l' bi u današnje doba Erik Satie bio ekskluzivan kompozitor i da l' bi ispod njegovog kišobrana bilo mesta za amerikansku sanjalicu, nikad nećemo saznati, ali možemo da iskopavamo naš legat za lično-utopijsko slušanje. I zamišljamo stvari.

Za one koji su lenji i maše pri osluškivanju - Lisa Germano nije Lisa Gerrard iz Dead Can Dance (nije smešno, mešanje ovih diva se dešavalo mnogo puta) iako je slično prezime i nekada su bile labelmates. No, svakako nije hendikepirana time. I kao bonus malo podataka za CV. Happines album za veliku kuću (Capitol) koji bi olako od muzičke mašinerije bio notiran kao muzička malograđanština i solo-pokušaj session i live muzičara (John Cougar Mellencamp, Simple Minds...) da ga nije čuo taj emocionalni altruista rudar Ivo Watts-Russel i reizdao ga na svojoj 4AD etiketi, a bespomučno nam ga prezentirao legendarni Sloba Konjević i njemu hvala što sam uopšte i čuo za nju. Njen uspon se teško može nazvati vrtoglavim, ali saradnja sa OP8 (svi znaju za Giant Sand i Calexico), pa skorašnja saradnja sa Michaelom Brookom (Nusrat Fateh Ali-Khan, Eno, David Sylvian i Robert Fripp), Smashing Pumpkins, Hectorom Zazouom i sada velikodušno davanje "In The Maybe World" za labelu našega gosta i ex-Swans sinonima Michael Gire ukazuju na beskompromisnu doslednost. Ako i to nije dovoljno - novi član Modest Mousea, odnekuda nam znan Johnny Marr, svirucka ovde. Dovoljno za navlaku, za ostalo će se već Lisa Germano pobrinuti. Ovde ima svega sem obamrlosti. Tonik za noćne sate, prepun gorkih mehurića koji mame.

https://lisagermano.bandcamp.com/album/in-the-maybe-world

https://www.discogs.com/master/504093-Lisa-Germano-In-The-Maybe-World

https://en.wikipedia.org/wiki/In_the_Maybe_World

https://younggodrecords.com/products/in-the-maybe-world













субота, 23. децембар 2023.

Treeboy & Arc – Natural Habitat (Clue 2023)


Treeboy & Arc su jedan od svežijih ( ne novijih, svežijih) britanskih bendova za koje se (opravdano ) navodi da su nalakćeni na The Fall uticaj, što je istovremeno i hajp ali i sasvim pristojna stvar ako ne skrene u bezrazložno i bezobzirno kopiranje. Treeboy & Arc su ovu prepreku rešili tako što su inspiraciju vukli iz ribljeg oka post punka , povezujući razne uticaje sa dominantnim vokalom koji se u prigodnom trenutku odmiče ili primiče onom koji je patentirao Mark E.Smith. Logično, bend iz Leedsa ne može da pobegne ni od iscepkanosti Gang of Four I to je isto tako pristojno. I dobrodošlo. Koristili su ovi mladići I neke uticaje najboljih kao sšto su npr Wire ( Character Building ) ali I nekih neočekivanih vizitacija iz prošosti kao sto je Neu motorika u Midnight Mass. Sonic Youth sledbenici bi mogli isto pomalo da zavire ovde, više zbog estetike I duha nego očiglednih resšenja.

Koliko sam se interesovao, vidim da je bend uronjen u lokalne teme i lutanje savremenog čoveka u zatečenim okolnostima. Sto nije baš tako često u ispraznom svetu rokenrola, barem onom koji je dominantan danas. Rokenrol danas ima veze sa realnošću, ne više od instagram ispraznosti I glamura.

Ono što je interesantno je da je album sniman iz dva pokusšaja. Prvi nije usrecćio bend, pa su uradili sve ponovo i rezultat svira na repeat. Po mome sećanju, to su svojevremeno uradili The Cramps I moje simpatije ka ovom bendu su  dodatno time obogacćene još jednim pozitivnim brojanjem. U oba slučaja uživam u krajnjem ukusu. Probrano dobro iz ne baš tako dobre ovogodisšnje berbe.

https://treeboyandarc.bandcamp.com/album/natural-habitat-2

https://www.undertheradarmag.com/interviews/treeboy_arc_discuss_debut_album_natural_habit

https://www.facebook.com/treeboyandarc/

https://www.instagram.com/treeboyandarc/









петак, 22. децембар 2023.

Chrome – Blue Exposure ( Cleopatra 2023 ).

 


Chrome su mi bili nekad podjednako dragi kao i The Residents i Tuxedo Moon, a onda sam negde usput izgubio kontakt sa njima.  The Residents su bili iznad svega i svačega, podjednako važni kao I Sex Pistolsi na nekoj ravni, TuxedoMoon je bio bliži odrazu u ogledalu, dok je Chrome najbliže opisivao naziv jednog od njihovih albuma - Alien Soundtracks. Pokušavao sam da razaznam šta to ovi ljudi rade? Trebalo je uhvatiti neku jednačinu i složiti postupak po nekom redu. Ako ga je bilo, naravno! Neki kažu da je taj odmak vremena  bio nešto sasvim adekvatno, neki su govorili da sam morao da im se prepustim u većoj meri. Ali, mnogo uspomena me veže za njih. Kupio sam jednom na pančevackoj zelenoj ( ne buvljoj!) pijaci Ralph kompilaciju Subbterranean Modern (The Residents, Tuxedo Moon, Chrome, MX80 Sound ) i javljajuci Rakezi ( Zografu) tu radosnu vest, saznao da je moj prodavac i neka inkarnacija Deda Mraza bio samo običan klinac šaner iz njegove zgrade koji je  krao paketiće koje je poštar ostavljao na sandučićima. Ko nije naših godina, ne razume to. Blood on the Moon album sam vrteo I vrteo noćima sve dok organizam nije dehidrirao.

I evo sada posle toliko godina Helios Creed i dalje radi (Damona Edgea nema vise) I novi album Blue Exposure me podseća na mladost I neki čudan zanos koji ovaj zvuk nosi. Ima ovde I dalje enigme, ponegde I nespretnosti, ali energije I želje za nečim što jos nedefinisano zrači svakako I pre svega. Sada je takvo vreme da se Chrome trpa gde I kako ko stigne. Od alternativnog, industrijskog, acid , psihodeličnog I inog roka. Neko ko se prvi put susreće sa njima bi mogao da bude zbunjen, a Chrome su u ovom vremenu možda i jedan anahron bend koji sam želi da svoje i dalje pomerene vizije neretko garnirane sci-fi iracionalnim sadržajima iskaže što beskompromisnije i malko rokerskije. Sta god neko pod tim mislio i koliko god to danas zvučalo banalno. Zato preporuka za ovu marginalnu avanturu, za danasnji svet.

San Francisko ima dugu tradiciju kultnih bendova, Chrome su to od samih početaka. I to treba da se svako malo ponavlja.

 

https://chromemusic.bandcamp.com/album/blue-exposure

https://cleorecs.com/store/shop/chrome-blue-exposure-cd/

https://daily.bandcamp.com/lists/chrome-album-guide

https://www.discogs.com/artist/189293-Chrome-8

https://en.wikipedia.org/wiki/Chrome_(band)


https://www.youtube.com/watch?v=YFRaDWsJXUU


https://www.youtube.com/watch?v=7brFtl8zG-o


https://www.youtube.com/watch?v=pYziAZjvAMc


https://www.youtube.com/watch?v=hnBC0e_UA5E


https://www.youtube.com/watch?v=khFDzEM8Rkg


https://www.youtube.com/watch?v=bW_2GocCTSY


https://www.youtube.com/watch?v=ctzaBfSyNSM


https://www.youtube.com/watch?v=ZJ9NXZtDwac


https://www.youtube.com/watch?v=zE8evhCrzxc


https://www.youtube.com/watch?v=xPwNBMTg8aI


https://www.youtube.com/watch?v=pxmA3X1K5Bg



четвртак, 21. децембар 2023.

Jaufenpass - Cloud's Eye ( Shimmering Moods Records 2023 )



Jaufenpass je umetnik iz Italije koji zvukom evocira na vreme pre pošasti koja je puštena globalno a čiju ćemo svrhu jednom otkriti. Do tada je bilo tušta i tma manjih etiketa i sličnih umetnika, čija je vidljivost i pored opskurnosti bila vidljiva onima koji su hteli da je vide. Ne znači da ih i danas nema, ali nekako je sve postalo drugačije.

Ovo izdanje, smešteno na 30 nosača zvuka me je resetovalo donekle i počeo sam osim preslušavanja da trazim i neki predlozak u tome. Naziv i ideju čitave stvari umetnik objašnjava nestalnošću oblaka tokom odredjenih ciklusa, njegovim oblicima, delovanjem i svemu što moze da ih isprovocira.I njegovim (umetnikovim) tehnološkim znanjem plus umećem da sve to obradi i ponudi.  I bez toga bi me muzika asocirala na slličan koncept. Postoji jedna nit koja se provlači kroz izdanje, ali je protok nedefinisan, nikako u lošem smislu, već kao izazov koji trazi aktivno slušanje. Asocijacije se jure, dovikuju,preskaču, obilaze, prikoče na mah ali su u stalnom pokretu. Naravno za onog ko voli ovakvu muziku. Ima ovde i ambienta i field recordingsa i istezanja dronova, samim umnozavanjem se puzla polako sklapa. Priznajem da za Jaufenpassa nisam pre ovoga čuo, ali da ću u svoj tefter zapisati njegovo ime i podebljati.

jaufenpass.bandcamp.com

jaufenpass.org

reslitale.com

ambientmountainhouse.com




уторак, 19. децембар 2023.

Kim Myhr - Symphatetic Magic (Hubro 2022)


Hubro etiketa je na ovom blogu onomad imala skoro serijal, ali ko će sve postići. Tako mi je i ovaj album promakao onda kada mu je bilo vreme, ali je sada volšebno iskocio,  ulepšao mi vreme I aktivirao kogniciju. Da, kogniciju, pošto je dovoljno enigmatičan da aktivira razne mehanizme, a opet lišen one pretencioznosti koja uz arogantnu gordost odbija.

Kim Myhr je norveški gitarista, koji je neposredno pre oblikovanja ovog albuma pazario Yamaha organu iz sedamdesetih , zaljubio se u njihov zvuk i perfektno ih upario u nešto što nije baš lako definisati. Po vokaciji jazz gitarista Myhr je na Symphatetic Magic opravio fluentnu enigmu koja svakim opetovanim slušanjem pali novo svetlo. Myhrovu muziku mogu voleti naravno jazz fanovi, kao i ljudi koje vole drugačije slobodnije forme, pa čak i oni koje privlače neki  post rock obrasci. Pri tom je često izjavljivao da je inspirisan radovima Terryja Rileya ili Stevea Reicha. Myhr je ranije radio sa ljudima koji su mi poznati i koje sam često pozivao da mi prave društvo kao sto su Jenny Hval, Tony Buck (The Necks) i noise komando Lasse Marhaug. Ostalo će Myhr ispričati sam, ali moram da kažem da je Myhr u vezi ovog albuma imao najbolju veru da simulira okean zvuka. Onog toplog, idealnog za poduže ležanje.

https://kimmyhr.bandcamp.com/album/sympathetic-magic

https://kimmyhr.bandcamp.com/album/sympathetic-magic

https://www.kimmyhr.com/

https://www.discogs.com/master/2761652-Kim-Myhr-Sympathetic-Magic








понедељак, 11. децембар 2023.

VA. Where Were You: Independent Music From Leeds (1978-1989) ( Cherry Red 2023)

 


Postojala je hijerarhija tada – Manchester i Liverpool. Posle njih nimalo manje bitni, ali definitivno manje hajpovani Sheffield i Leeds

Leeds  je poceo sa Mekonsima, a zatim su se prikljucili Gang Of Four, Delta 5 i  zvuk koji je bio rezak i ostar i muzicki i politicki. Sledeca asocijacija je bila got(h)ska scena-The Sisters of Mercy, The March Violets, Mission, Red Lorry Yellow Lorry…. Uz njih I posle njih je bio fundus pojedinaca i bendova koji se nikada nisu vezivali za scenu, ali su ostavljali veliki trag na sceni. Spomenimo samo Greena Garthsidea (Scritti Poliitti), Marc Almonda ( Soft Cell), Anne Hogan , pa onda bendovi koji su obelezavali vreme u kojima su bili aktivni i anticipirani pozitivno i pozeljno kao sto su Age of Chance, The Wedding Present, Pale Saints itd.

Cherry Red je nastavio da redja toponime u boxsetove i ima ovde dovoljno toga i za podsecanje i istrazivanje. 

Zato manje price, vise slusanja !

https://www.cherryred.co.uk/product/where-were-you-independent-music-from-leeds-1978-1989-various-artists-3cd-boxset/





























недеља, 10. децембар 2023.

The Declining Winter - This Heart Beat Black ( bandcamp 2023 )



Kada sam pisao o albumu Really Early, Really Late pisao sam o nagovestaju toplijih dana, a ova ponuda  Richarda Adamsa , koja delom jeste pozajmljena sa navedenog albuma nagovestava odlazak hladnijih dana i vreme kada cemo opet otvarati prozore i terase. Utisci koji su me drzali dok sam slusao album me i dalje drze, cak su i naglaseniji postali.

This Heart Beat Black sumira vreme koje pokusava da nam udje spolja, ali muzika Adamsa ali i dalje tvrdim pokusava da ucini stvarnost drugacijom od samoanamneze koju naslov nosi. I dalje su asocijacije Talk Talk i sve sto je pobocno nosio taj bend, mozda i melanholija Blue Nile, dok Adams ispod pritisle draperije cini sve da umnozi sav svoj trud i pobedi svu mrezu i teskobu danasnjeg sveta.

Virtuelna b strana Fortune Lies skicira okvire kojim se Declining Winter galopirajuci udaljavaju od svega navedenog i nastavljaju vecnu borbu uz iracionalnu lepotu i vedrinu. Ni njima, ni nama nema druge!

https://thedecliningwinter.bandcamp.com/album/this-heart-beats-black







петак, 1. децембар 2023.

NEVPOBNK – DeCCeMmmbAAr Calm.


01.   A Certain Ratio - Afro Dizzy

02.   Blonde Redhead - Sit Down For Dinner (Pts. 1 & 2)

03.   Black To Comm - Houdini Rites & Traum GmbH (Alphabet 1968)

04.   Coleen - Night looping - Movement I

05.   Flat Worms - Suburban Swans

06.   Föllakzoid - V-II

07.   Gigi Masin & Rod Modell - Red Hair Girl At The Boat Stop

08.   Goat - You'll Be Alright

09.   Grails - Sad & Illegal

10.   Hania Rani – Whispering House ft. Ólafur Arnalds

11.   Gregg Kowalsky - Fragile Water

12.   The Declining Winter - This Heart Beats Black

13.   Lol Tolhurst Budgie Jacknife Lee -Los Angeles (feat. James Murphy)

14.   The Jeffrey Lee Pierce Sessions Project: Dave Gahan 'Mother of Earth'

15.   Tony Buck - Environmental Studies (excerpt)

16.   Push For Night & Jon Mueller - Lapsed Gasps

17.   Kate Carr - Usually Concealed In Dense Foliage

18.   Christina Giannone - Reality Opposition

19.   Lisa Lerkenfeldt - Shell Of A City

20.   JWLSN - The beach, the sea, the waves

21.   Swans - The Beggar Lover (Three)

22.   Daniel Land - Lemon Boy

23.   Brendan Perry - Happy Time [Live at the I.C.A.]

24.   Brendan Perry - Captive Heart

25.   Teardrop Explodes - Colours Fly Away






























петак, 17. новембар 2023.

NEUROBICKK- NoweMBer Washing

 

Sonic Youth – Diamond Sea. Swans – Jim. Triffids – Save What You Can. Sigur Ros – Ny Batteri.  Fennesz – Transit. Sonic Youth – Disapperer. Swans – Beatiful Child. Scars – All About You.  Bob Mould – Wishing Well.  Cocteau Twins – Donimo. The Czars – Song To The Siren. Nick Cave – Jesus Met a Women At the Well. Classix Nouveaux – Robots Dance. Obojeni Program – Zaticena od Reklame. Emma Anderson – Clusters.  Vince Clark – Last Transmission. Crime and The City Solution – Peace in Our Time.  Crime and The City Solution – Brave Hearted Woman. Underworld – Denver Luna.  Emma Anderson -  Bend The Round.  Billy Bragg – Milkman of Human Kindness. Sonic Youth – Pacific Coast Highway. Swans – Cloud of Unknowing. Kim Gordon – Hungry Baby. Lee Ranaldo – Angles.




















































петак, 20. октобар 2023.

Roxy Music's Avalon (33 1/3, 155) - Simon A. Morrison

 



Odlicna i intrigantna knjiga, Avalon je samo povod da se autor pozabavi kompletnim pristupom Roxy Music i clanova tog benda muzici, estetici i zivotu. Pisana pre kao neka disertacija, nego knjiga o jednoj od najvaznijih ploca popularne muzike. Sekcija Minhen iz dualizma >Pancevo-Minhen< mi je odgovorila da je slusanje Avalona uvek bilo jako ozbiljno i sa maksimumom paznje, na sta je moj odgovor bio da sam sa slusalica u usima dok sam bio u punoj snazi stalno cepao drva kod majke i da je to za mene bilo "metafizicko iskustvo". I najbolji odmor uvek, istovremeno.

Genijalan komad muzike, a jos i nije moj omiljeni Roxy Music!









петак, 6. октобар 2023.

NEUROBIC – OKCTOBER SeaTreeBoy




Laurel Halo
- Late Night Drive .  Primal Scream - Higher Than the Sun (A Dub Symphony in Two Parts). Prefab Sprout - Sleeping Rough.   Modern Nature – Cascade.    Savage Republic – Ivory Coast.  Talking Heads –Cities.  Eyeless In Gaza - Veil Like Calm.  Heaven 17 - Height of the Fighting (TUBE).  Josef K - Chance Meeting.  Dislocation Dance - Midnight Shift.  The Jesus & Mary Chain- Sidewalking.   Ian McCulloch -  September Song.  A Certain Ratio - Do The Du .  Mouse On Mars - Actionist Respoke. Blumfeld - Tausend Tränen Tief.  Nina Hagen – Naturträne.  Wire –Ahead.  The Damned - Alone Again Or.  The Cramps - Naked Girl Falling Down The Stairs. The Stranglers - Nice 'N' Sleazy.  The Clash - Complete Control.  Buzzcocks – Promises.  The Southern Death Cult – Moya.  Gene Loves Jezebel – Bruises.  XTC - Radios In Motion.




































недеља, 3. септембар 2023.

NEUROBIC – Hunt for Clover September

 

01.   01.Andy Bell & Masal "Tidal Love Conversation In That Familiar Golden Orchard"  02. Natalie Rose LeBrecht – Prana 03.  Ned Milligan - A Crack In The Sky  04. The Durutti Column - Sing To Me  05. The Fall - Suddenly, Certainly  06. Werner Dafeldecker – Neural  07. Tonepoet - And the Sun Smiled at the Horizon, Bringing Us Joy!  08. Saloli – Sunrise  09. Jah Wobble - "I Am, I Am, I Am"  10. LLOYD COLE 'Warm By The Fire' 11. Rhoda Dakar - What A Wonderful World  12. Susanna – Elevation  13. Lawrence English · Lea Bertucci - Geology Of Fire  14. Vanessa Wagner - Etude No. 12 [Philip Glass]  15. MX-80 Sound - Follow That Car  16. Slowdive – alife  17. LA STRADA – SAT  18. Drab Majesty - Vanity (feat. Rachel Goswell)  19. Clock DVA – Resistance  20. Pale Saints - Kinky Love [Demo] (Official Video)  21. Pale Saints - Kinky Love (Official Video)  22. Nick Cave & Warren Ellis - Cosmic Dancer  23. Shriekback - This Big Hush  24. Massive Attack - Special Cases  25. Sigur Rós – Gold