Укупно приказа странице

среда, 24. септембар 2014.

Ashrae Fax - Never Really Been Into It ( Mexican Summer 2014 )







Možebiti da je odlazak Cocteau Twins sa  4AD etikete (ranih devedesetih)  naterao  Ivo Watts-Rusela  da  spakuje duo Swallow uz pratnju Johna Fryera u Edinburgh, u Palladium studio, posle i u čuveni londonski Blackwing, ne bi li imao u ponudi  nešto nalik najvećim zvezdama, koje je zacelo zapustio ošamućen bostonskim virusom.  Ne ide to tako, Cocteau Twins su  zahvatanje obema rukama vode od koje se rumeni sa retkih izvora.  Swallow album Blow (4AD 1992) je bio sirupast produkt za konzumiranje  u gostima, u komforu čaša iz kojih se pazi da se ništa ne prospe I dalekobilo ukalja. Posle svih godina, izjave i beleške otkrivaju da nijedna strana nije bila zadovoljna konzumacijom dogovorenog braka. I dalje čuvam original, mogu i da kažem da mi se dopada i umem da ga vrtim u nekakvom kontinuitetu. Jutarnja doza izbora mi je naravno kakao, ali se ponekada (pripisujem to iracionalnom na koje nisam imun) uželim kafe, doduše sa cimetom, popustim i kao uživam. Posle nekoliko dana se probudim i turnem (onako kako organizam traži) kakao. Tako izgleda i moje kampanjsko Swallow slušanje.


Never Really Been Into It , prvi pravi Ashrae Fax album za Mexican Summer etiketu (Static Crash je bio reizdanje) po zvuku podseća na Cocteau Twins, a po nečemu i na SwallowAshrae Fax (još jedan duo, ovaj put američki) su logično dve decenije u prednosti nad Swallow. Ako  su Britanci u studiju pod pritiskom i jačim svetlom neplanirano senčili nacrtane oblike.  Amerikanci su  pesme natenane pravili,  neki kažu  još od sredine devedesetih. Progutane, pa ispljunute, otpadali su slojevi ko zna kako i kad.

Abonenti koji nezaustavljivo reaguju na sve što podseća na CT,  sa iole pristojnijim ukusom , mogu da odahnu. Gde gomila nekulturnih imitatora juri u nepočin pokušavajući da sa Twinsima vozi hronometar  na terenu koji im ne odgovara, Ashrae Fax su shvatili  limite i radili na onome što umeju i znaju. Nesrećni Swallow su onomad gurnuti u nesrećnu Škotsku da simuliraju Head Over Heels, a Ashrae Fax su na toj lekciji učili. Nisu forsirali okeanske gitare, već su akcentirali volumen ritam mašine, kuckavo-melodični bas i povučeno-zamrljane gitare koje je Guthrie koristio kao logistiku preko koje nam je onomad radio sta god je hteo. Čin preuzimanja su  pretvorili u čin zauzimanja pozicije.













Ashrae Fax - Static Crash ( Mexican Summer, 2013 )









Debi album Ashrae Fax, benda iz Severne Karoline, ne spada u ploče koje menjaju život, ali (već) treće reizdanje od 2003. godine, govori da Static Crash ima specijalni status. Treća-sreća, i ovoga puta se vraćanja u diskografski promet dohvatila prestižna Mexican Summer etiketa (Ford & Lopatin, Ariel's Pink, Best Coast, Peaking Lights...) i dodala novi interes publike i kritike. Ne čudi da je bend preživeo svojevrsnu reanimaciju, te uz koncerte najavljuju i novi album. 

 AF su bili operativni poslednjih godina prošlog i prvih godina ovog veka, a ideološki, mentalno i svirački su u momentima kada su se segmenti post punka prelili u nešto što se kasnije prepoznavalo kao gotska muzika. Stari fanovi znaju osećaj, a novopronađeni će tek usput udisati prašinu sa ploča Siouxsie and the Banshees i sećati se oštre ezoterike ranih Cocteau Twins, baš one uz kakvu su Cocteaus upravo kroz Bansheese tražili sopstvena rešenja. Za sve koji baš to vole, Static Crash nema neusklađenu pretencioznost, a numere kao sto su Pointbreak bi tada, uz malo sreće, i sada mogle da budu pristojni (indie) hitovi. 

 Rezime je da su Ashrae Fax lični muzički remote viewing u rikverc, pretvorili u nostalgični kupon za odmorište. Slučajnih ili namernih turista - konzumenata, uvek ima.








home becomes eclectic - oktobar mkxs

01.   Lene Lovich – Home
02.   Echo And The Bunnymen – Pictures On MY Wall (early version)
03.   Magazine – The Light Pours Out Of Me (second Version)
04.   Joy Division – Transmission
05.   The The – Twilight Hour
06.   The Human League – Being Boiled ( fast version )
07.   Josef K – It’s Kinda Funny
08.   Siouxsie And The Banshees – Overground (album version)
09.   Iggy Pop – Five Foot One
10.   Simple Minds – Someone
11.   The Jam – Funeral Pyre
12.   The Teardrop Explodes – Treason
13.   Gang Of Four – Damaged Goods ( fast version)
14.   The Skids – Into The Valley
15.   The Fall – Totally Wired
16.   Modern Eon – Euthenics (7 mix)
17.   The Passions – I’m In Love With German Fimstar
18.   Howard Devoto – Rainy Seasons (7’)
19.   The Sound – I Can’t Escape Myself
20.   Husker Du – Books About UFO’s
21.   The Slits – Face Place
22.   Polyrock – Go West
23.   Soft Cell – Memorabilia (Extended)
24.   Killing Joke – Follow The Leaders
25.   Tuxedomoon - Desire