Укупно приказа странице

четвртак, 26. април 2018.

Alapastel - Hidden for the Eyes (Slowcraft 2018)



(-uglavnom ) neoklasični zahvati za (debi) slovačkog kompozitora Lukáša Bulkoa , koji je dodatnu ne/&/muzičku inspiraciju našao u pisanijama i pesmama slovačkih autora.To mu zapis razlikuje od mora naslova na koji je stavljena oznaka neoklasicizma. Neko bi rekao da ploče žanra zvuče slično, da nema tačke razdvajanja, da su podjednako pljosnate, ali oni kojima je Lukáš predstavlja ploču, možebiti, nadao se, bolje čuju sve to. Ima field recordingsa, bajkovitih vokala i prilično boja.

среда, 18. април 2018.

Erik Satie - Socrates (Factory Classical, 1990) Socrate + Melodies (LTM)








Pred kraj osamdesetih John Metcalf je u razgovoru sa Tony Wilsonom predložio da se Factory etiketa  iz Manchestera upusti u avanturu nazvanu Factory Classical. Metcalf je iskoristio uticaj kod Wilsona kao član Durutti Column (Vini Reilly) kao i činjenicu da je klasično obrazovanje uspeo da promoviše i unovči kao aranžer, a najbolja preporuka mu je bio rad na "Viva Hate" Morriseya, sa kojim se i popeo na mesto broj 1 zvanične britanske top liste. Upravo taj uspeh ga je preporučio za rad i sa rezidentima top lista kao što su, sa jedne strane Blur, Simple Minds, a sa one manje dostojanstvene The Corrs. Uspeo je da uveri Wilsona da u Britaniji postoji soj mladih umetnika koji se bave klasičnom muzikom i da je to čitavo polje na koje Factory može sebi da upise još koji plus.Wilson je dopustio da bude nagovoren i tako je počela ne baš duga epizoda u pomalo posustalom Factory životu, ali sa druge strane za imena kao što su Steve Martland ili Rolf Hind svakako dobrodošla i plodonosna. Metcalf je opet iskoristio priliku i sam lansirao svoj Duke Quartet. Celokupno gibanje je 1989. ovoploćeno prvom serijom Factory Classical izdanja, a sledeće godine su održavani i serijali koncerata po Britaniji pod imenom "Classics In Motion". Početak 1991. je doneo drugu seriju Factory Clasical diskova, pre bankrota i gašenja etikete sledeće godine.. Mora se priznati da je u eri jingle-jangle indie prangijanja ovakav potez možebiti nagovestio osveženje, potpomognut hajpom koji je etiketa još uvek imala, te je deo publike po inerciji pratio i ovaj rad.

Jedan od naslova iz te serije, upravo onaj pod oznakom FAC 356 je posvećen Satiejevom Socratesu. Satie je Socratesa zavrsio 1918. i bazirao ga na tri Platonova dijaloga koji opisuju vreme neposredno pred Sokratovu smrt (Portrait De Socrate, Bords d'Illusis i Mort De Socrates). Kao što mu priliči, a važio je za ekscentrika, Satie je izjavio je da je za vreme rada na Socratesu jeo samo belu hranu da bi se na taj način integrisao sa čistim i belim na koje ga je asocirao Sokrat. Na disku su se našle i celine Trois Melodies (iz 1886. i 1916), Trois Autres Melodies, Quatres Petites Melodies i Ludions u izvedbi Music Projects London. Omot je uradio Peter Saville. Naknadno se potrudio se i James Nice iz diskografske kuće LTM (Les Temps Modernes), svojevrsni nastavljač i obnovitelj zaboravljenih vrednosti iz 80-ih. James je u svoj katalog uneo mnoge naslove iz Factory kataloga, teže nabivljive I u jednom momentu došao je i red na Satiejevog Socratesa. Uz novi omot, disk sadrži novi liner notes, kompletan tekst Socratesa i 18 Melodies na engleskom i francuskom. Izdanje se zove Socrates + Melodies i nosi oznaku ltmcd 2459.





среда, 11. април 2018.

Cosmic Child – Blue (Middle Class Cigars2018)



Ovih godina prednost ide pre (pojedinačnim ) shoegaze albumima nego bendovima, volim kada naletim na više od pristojnog. Znači, nije dibidus po matrici sa udaranjem I gitarskim rikošetima ili polivanjem, kroz koje ide sneno pevanje.  

Cosmic Child (Singapore) kreću iz shoegaze starta-naravno, ima tu prepoznavanja, ali činodejstvuju i još nečega. Na nekim mestima su New Order, na nekim mestima podsećaju na Smashing Pumpkins kada su imitirali New Order (srećom nije nepristojno, niti su se nešto oznojili ). Na nekim mestima čak lice na Veliki Prezir (to najvise prija). Imaju i (Erik) Satijev intermezzo, I u ovoj obradi su možda I blizi Satijevoj ideji, nego neki ozbiljni umetnici koji se svako malo pojave.





субота, 7. април 2018.

Bianca Scout - __Dislex-ia ( 2018 )



Bandcamp na jednom mestu kaže da je Bianca Scout iz Newcastlea Upon Tyne, da drugom da je iz Londona. Glede muzike koju radi mislim da je istina ipak negde pastoralnije od Londona . Njena Dislex-ia mi se dopala na način da oslobodim vreme i umetnem je kao čudnoliki prolaz izmedju dva albuma iz onomad prošlosti - Can - Soon Over Babaluma i Flying Lizards – Fourth Wall.

Možebiti da Bianca Scout niti zna niti mari za ove albume, ali njena muzika inspiriše za utopijske poduhvate. Bianca sebe taguje kao electronic, freak folk, lo-fi sampling i weirdo pop. Lepše je iskusiti, nego spajati u glavi.






понедељак, 2. април 2018.

HeypreelMinutezOfFejm


#stephen o'malley / tim wyskida / marc urselli – solastalgia===== tuxedomoon & cult with no name - the slow club===== new age steppers & lol coxhill - dog race===== peter zummo - song IV (w/ arthur russell)===== jennifer lara - i am in love===== the third eye foundation - controlled demolition===== danielle de picciotto & alexander hacke – awake===== wire - the queen of ur and the king of um===== sex pistols - silly thing===== aztec camera - walk out to winter===== laika - good looking blues===== richard pinhas - rhizosphere sequent===== electronic - getting away with it===== karl bartos - 15 minutes of fame===== die wilde jagd - wah wah wallenstein (ivan smagghe crossed version)===== danielle de picciotto / alexander hacke –lullaby===== S.Y.P.H - nachbar (long version)===== kammerflimmer kollektief - zurück zum beton===== Егор Павлов & Kammerflimmer Kollektief – Одиночество===== mark hollis - inside looking out===== the fall - touch sensitive===== dub pistols -'peaches-feat. rodney p & terry hall===== the residents - beautiful eyes===== dedekind cut – virtues#